Krzywo rosnące zęby stałe to bardzo często powód wstydu i narastających kompleksów, które z biegiem lat mogą rzutować na życie towarzyskie oraz zdolność do wchodzenia w relacje z innymi. Jednak powstawanie wad zgryzu i ich rozwój nie tylko wpływają negatywnie na samopoczucie, ale również i na zdrowie, determinując rozwój kolejnych dolegliwości. Na szczęście problem ten można skutecznie rozwiązać, zwłaszcza jeśli zareagujemy już na pierwsze jego symptomy. Dlaczego w naszych ustach pojawią się krzywe zęby i kiedy warto skorzystać z pomocy profesjonalisty?
Skąd się biorą wady zgryzu?
Pod pojęciem „wady zgryzu” kryją się różnego rodzaju zaburzenia, związane z narządem żucia. Takie nieprawidłowości mogą dotyczyć zarówno ustawienia zębów w jamie ustnej, jak też relacji, zachodzących między żuchwą i szczęką. Aby mówić o problemie, jakim jest krzywy zgryz, należy odnieść się do dwóch niezwykle istotnych pojęć. Będzie to stłoczenie pierwotne i wtórne, które związane są ściśle z określonym etapem życia człowieka.
I tak o stłoczeniu pierwotnym mówimy, gdy problem powstaje w momencie wymiany zębów mlecznych na zęby stałe. U jego podłoża może leżeć kilka przyczyn, choć za zdecydowanie najczęstszą uważane jest zbyt szybkie usuwanie mleczaków. Przesuwające się na wolne miejsce zęby mleczne, utrudniają prawidłowe wyżynanie się zębów stałych, co z kolei rzutuje na nieprawidłowości zgryzu. I zupełnie odwrotnie – przyczyną stłoczenia pierwotnego mogą być również zęby mleczne, które nie zostały usunięte w momencie, gdy zachodziła taka potrzeba. Zatrzymanie wzrostu zęba stałego przez mleczaka, który nie wypadł w odpowiednim czasie, to – wbrew pozorom – częsty problem, który wpływa na nierówne zęby w przyszłości.
O ile stłoczenie pierwotne związane jest z utratą zębów mlecznych, o tyle stłoczenie wtórne dotyczy już okresu dorosłości. Za jego pojawienie się odpowiedzialne są tzw. zęby mądrości, czyli zęby ósme, które napierają na łuk zębowy, prowadząc do powstawania stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej. W tym momencie warto również wspomnieć o tzw. efekcie Godona. Pod tym określenie kryje się proces wysuwania zębów umieszczonych w szczęce, po utracie przeciwstawnych im zębów z dolnego łuku zębowego. Takie nierówne zęby można na szczęście korygować, zastępując utracony ząb implantem lub mostem w odpowiednio szybkim czasie.
Krzywy zgryz u dzieci – profilaktyka i leczenie
Krzywe zęby u dziecka to częsty problem, z jakim zgłaszają się rodzice ze swoimi pociechami do dentysty lub ortodonty. Równie częstym problemem jest także zły zgryz, objawiający się niewłaściwym ustawieniem zębów oraz nieprawidłowościami w ich relacji. Na szczęście współczesna ortodoncja doskonale radzi sobie z tego rodzaju wyzwaniami. Jest to niezwykle istotne, gdyż krzywy zgryz u dzieci może determinować rozwój wielu problemów. Nieleczone wady zgryzu mogą przyczyniać się do nieprawidłowej artykulacji, trudności w przeżuwaniu i oddychaniu, choć warto wiedzieć, że krzywy zgryz może prowadzić też do rozwoju uciążliwych migren, obniżających jakość codziennego funkcjonowania.
Wśród najczęściej pojawiających się u dzieci problemów, warto wymienić tzw. zgryz otwarty, w którym zniesiony zostaje kontakt między górnymi i dolnymi zębami w trakcie ich zwarcia oraz zęby odseparowane, czyli zbyt duże przerwy pomiędzy kolejnymi zębami. Inne rodzaje wad zgryzu u dzieci to np. tyłozgryz (dolny łuk jest cofnięty względem górnego, a zęby przednie nie stykają się) i przodozgryz, gdzie dolny łuk zębowy zachodzi na górny, czego efektem będzie również krzywa szczęka.
Krzywe zęby mleczne oraz różnego rodzaju wady szczęki i żuchwy mogą być efektem uwarunkowań genetycznych. Wady zgryzu diagnozuje się również na skutek złych nawyków żywieniowych. U dzieci w wieku niemowlęcym zaburzenia zgryzu mogą być zdeterminowane także przez nadmierne ssanie smoczka lub kciuka, na co warto zwracać uwagę już od pierwszych tygodni życia malucha.
Aby krzywe mleczaki nie pojawiły się w jego jamie ustnej, warto zadbać również o stosowną higienę. Taka profilaktyka przeciwpróchnicowa u maluchów sprowadza się też do ograniczenia słodyczy oraz regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Dzięki nim krzywe zęby u dzieci mogą zostać odpowiednio skorygowane, choć warto wiedzieć również, że krzywe zęby u niemowląt nie muszą oznaczać problemów ze stałym uzębieniem, gdyż układ zębów w jamie ustnej na tym etapie cechuje się jeszcze dużą zmiennością.
Aparat ortodontyczny – skuteczny sposób na leczenie wad zgryzu
Krzywią mi się zęby – to jeden z częstych problemów, z którymi zgłaszają się pacjenci do gabinetów stomatologicznych i ortodontycznych. Czy krzywe zęby to wstyd? Z pewnością nie, choć warto wiedzieć, że nieleczone wady zgryzu mogą prowadzić do przykrych w skutkach konsekwencji. W takiej sytuacji należy więc podjąć leczenie ortodontyczne, zwłaszcza, że współcześnie jego efekty są niezwykle satysfakcjonujące.
Co ważne, korekta może być zastosowana niezależnie od wieku, a u jej podłoża leżą zarówno czynniki estetyczne, jak i zdrowotne. Istotnym wskazaniem do założenia aparatu będą nie tylko bardzo krzywe zęby, ale również tendencja do szybkiego odkładania się kamienia nazębnego, co w przypadku nierównych zębów może skutkować rozwojem paradontozy.
Jeśli więc borykamy się z problemem, jakim jest krzywy zgryz aparat ortodontyczny będzie z pewnością efektywnym sposobem na jego pozbycie się. Aby jednak mogło do tego dojść, konieczne będzie wcześniejsze wyleczenie próchnicy, a czasem usunięcie niektórych zębów. Dzięki temu krzywe dolne zęby lub nieprawidłowo rosnące zęby górne zyskają miejsce na wyprostowanie się. Takie świadczenia posiada w swojej ofercie np. dentysta Zielona Góra, z usług którego warto skorzystać, poszukując zaufanego gabinetu i lekarza z dużą wiedzą i doświadczeniem.
Jak prawidłowo dobrać aparat ortodontyczny?
Jeśli występująca wada zgryzu rodzi konieczność zastosowania aparatu ortodontycznego, najczęściej wybierany jest aparat stały. Takie leczenie może potrwać nawet 35 miesięcy, a w trakcie regularnych wizyt ortodonta będzie mógł sprawdzić postępy, regulując odpowiednio aparat. Co ważne, jeśli pojawia się krzywy zgryz aparat zakładany jest najczęściej od strony wargowej, choć istnieją również tzw. aparaty incognito, zakładane od strony podniebiennej.
Warto również wspomnieć tutaj o tzw. aparatach wyjmowanych. Noszone są one zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia, choć wyjmuje się je w trakcie spożywania pokarmów i zwiększonej aktywności fizycznej. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie prawidłowego zgryzu u dzieci w wieku do 12 lat, które nie borykają się z nasilonym problemem.
Aby krzywe zęby po aparacie nie wróciły do swojego stanu sprzed leczenia, należy z kolei stosować tzw. nakładki retencyjne, dzięki którym tkanki przyzębia i dziąsła przystosowują się do nowej pozycji, w jakiej ułożone zostały zęby. Takie działania sprawiają, że krzywa szczęka przestaje być utrapieniem, a odpowiednie leczenie i – co za tym idzie – prawidłowy rozwój zgryzu, przekładają się nie tylko na estetykę, ale również i na zdrowie pacjentów.
Najnowsze komentarze