Paradontoza to jedna z najczęściej występujących chorób dziąseł. Jak pokazują badania, w Polsce może cierpieć na nią nawet 70% społeczeństwa. Warto wiedzieć więc, jakie są jej przyczyny i pierwsze objawy, tym bardziej, że jest ona uznawana za chorobę dziedziczną, a szybkie wykrycie problemu pozwala na jego skuteczne zahamowanie.

Czym jest paradontoza?

Zanim omówimy przyczyny i objawy problemu, warto najpierw odpowiedzieć na pytanie: co to jest paradontoza. Pod tym pojęciem kryje się infekcja tkanek przyzębia, która skutkuje rozwojem stanu zapalnego. Takie schorzenie nazywane bywa również zapaleniem przyzębia lub zapaleniem dziąseł.

Jak zostało wspomniane już we wstępie, problem ten nie należy do rzadkości. Wprost przeciwnie, przyjmuje się, że paradontoza to choroba, na którą cierpi nawet ok. 3/4 polskiego społeczeństwa. Z powodu zapalenia przyzębia do gabinetów stomatologicznych zgłaszają się na ogół osoby po 45 roku życia. Nie jest to jednak regułą, gdyż pierwsze objawy paradontozy mogą pojawić się znacznie wcześniej. Co ważne, taka choroba infekcyjna tkanek przyzębia niesie ze sobą groźne skutki, dlatego też należy zgłosić się do stomatologa tuż po zaobserwowaniu pierwszych jej objawów.

jak wygląda paradontoza

Co powoduje rozwój paradontozy – przyczyny choroby

Wśród przyczyn paradontozy wymienia się przede wszystkim nieprawidłową higienę jamy ustnej, niedokładne szczotkowanie zębów oraz zaniedbania w zakresie usuwania płytki nazębnej i kamienia, osadzającego się na powierzchni zębów i dziąsłach. Jednak jeśli chodzi o problem, jakim jest paradontoza przyczyny mogą wynikać również z innych chorób, na które cierpi dana osoba. Wśród tych, które w znaczącym stopniu determinują rozwój paradontozy, wymienia się przede wszystkim:

  • infekcje, pojawiające się w jamie ustnej,
  • urazy dziąseł o różnym podłożu,
  • przewlekłe choroby, jak np. cukrzyca.

Co ważne, w wielu przypadkach paradontoza jest również dziedziczona. Jeśli więc ktoś z rodziny cierpiał na tą chorobę, prawdopodobieństwo pojawienia się jej w kolejnych pokoleniach zdecydowanie wzrasta.

pierwsze objawy paradontozy

Objawy paradontozy – na co zwrócić szczególną uwagę?

Wiesz już, jak paradontoza powstaje i co sprzyja jej rozwojowi. Teraz pora dowiedzieć się nieco więcej o objawach, które powinien jak najszybciej zobaczyć dentysta Zielona Góra lub inny zaufany stomatolog.

Jak wygląda paradontoza? Otóż początki paradontozy objawiają się dość charakterystycznie, a przebieg choroby wygląda podobnie u większości pacjentów. W jej pierwszej fazie dziąsła stają się rozpulchnione i bardzo wrażliwe, a w trakcie szczotkowania, nawet delikatnego, zauważyć można krwawienie dziąseł. Wiele osób na tym etapie lekceważy z pozoru błahy problem, który pojawia się w trakcie mycia zębów, zwłaszcza, że na tym etapie nie powoduje on jeszcze dolegliwości bólowych.

Zaniechanie wizyty w gabinecie stomatologicznym skutkuje jednak jego stopniowym pogłębianiem się. Wraz z postępem choroby, dziąsła zmieniają swój kolor na ciemnoczerwony oraz zaczynają zanikać, co z kolei skutkuje odsłonięciem szyjek zębowych. Takie odsłonięte szyjki wiążą się z kolei ze specyficznymi dolegliwościami, zwłaszcza po kontakcie z ciepłymi lub zimnymi posiłkami. Jeśli chodzi o chorobę, jaką jest paradontoza objawy sprowadzają się również do powstawania tzw. kieszonek dziąsłowych. W nich gromadzą się pozostałości pokarmów, co skutkuje nieprzyjemnym zapachem z ust i dalszym namnażaniem się bakterii. Zaawansowana paradontoza prowadzi do rozchwiania zębów, a dalsze niszczenie struktur, odpowiedzialnych za utrzymanie zęba w zębodole, prowadzi do ich wypadania.

paradontoza leczenie

Leczenie paradontozy

Znasz już początkowe objawy choroby, która – wraz z narastaniem problemu – może prowadzić do rozchwiania i utraty zębów. Pora dowiedzieć się więc jak wygląda leczenie zapalenia przyzębia. Warto już na początku podkreślić, że w znacznej mierze zależy ono od stadium choroby, dlatego też tak ważne jest, by do stomatologa zgłaszać się już po zaobserwowaniu pierwszych objawów zapalenia przyzębia.

W początkowym etapie leczenie będzie sprowadzało się głównie do domowych sposobów, opierających się na prawidłowej higienie jamy ustnej. Lekarz z pewnością przeprowadzi również usuwanie kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej oraz przekaże dokładny instruktaż higieny jamy ustnej. W wielu przypadkach to właśnie prawidłowa higiena pozwala cofnąć paradontozę na jej początkowym etapie. Jeśli chodzi o walkę z problemem, jakim jest paradontoza leczenie domowe powinno opierać się również na stosowaniu specjalistycznych past do zębów, płynów do płukania jamy ustnej oraz żeli, którymi należy nacierać dziąsła, objęte stanem zapalnym.

Jeśli jednak usunięcie płytki i kamienia nazębnego oraz poprawa jakości codziennej higieny nie przynosi odpowiednich rezultatów, konieczne jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia chirurgicznego. Takie leczenie polega przede wszystkim na odbudowie tkanki kostnej, znajdującej się wokół zębów, a także na regeneracji kieszonek zębowych i dziąseł. Jak nie trudno się domyślić, leczenie jest czasochłonne i zazwyczaj bardzo kosztowne.

paradontoza objawy

Lepiej zapobiegać, niż leczyć, czyli kilka słów o profilaktyce

Paradontoza jest chorobą, prowadzącą do bardzo przykrych konsekwencji, w postaci chociażby wypadania zębów. Dlatego też warto wiedzieć, jak jej zapobiegać, by nie musieć mierzyć się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, związanymi z chorobami przyzębia. Taka profilaktyka powinna przede wszystkim opierać się na właściwej higienie jamy ustnej, używaniu odpowiedniej szczoteczki, pasty i płynu do płukania ust, ale również i na regularnych kontrolach w gabinecie stomatologicznym, dzięki którym możliwe stanie się zaobserwowanie pierwszych objawów stanu zapalnego.

Profilaktyka paradontozy obejmuje również regularne ściąganie kamienia nazębnego, ale także i zdrową dietę, z której wykluczone zostaną produkty, zawierające dużą ilość cukrów. Szczególną uwagę na działania profilaktyczne powinny zwrócić przede wszystkim osoby po 45-tym roku życia oraz ci, których członkowie rodziny również borykają się z tym problemem.