Próchnica – co to takiego?
Z pewnością większość osób zapytana o swój stan zdrowia, wymieniłaby dolegliwości, które im towarzyszą. Zaledwie promil z nich wszystkich wymienia próchnicę jako jedną z nich. A to właśnie próchnica jest jedną z najpowszechniejszych chorób.
Statystyki wciąż są zatrważające. Okazuje się bowiem, że ponad 90% Polaków choruje lub chorowała na próchnicę. Choroba ta jest przyczyną ubytków zębowych a także protez u ludzi już po 40 roku życia. Często nawet kilkuletnie dzieci chorują na próchnicę.
Próchnica jest chorobą o podłożu bakteryjnym. W dzisiejszych czasach można nie tylko ją skutecznie leczyć, ale też zapobiegać jej powstawaniu. Sam proces chorobotwórczy polega na stopniowym i postępującym odwapnieniu, a w późniejszym stadium rozpadzie tkanki twardej.
Popularnym stało się stwierdzenie, że najważniejszą przyczyną jej powstawania jest cukier, który jest pożywką dla bakterii, które gromadzą się w jamie ustnej. Jest to prawda. Jednak ze względu na szczegółowe badania pod tym kątem wiadomo, że nie jest to to jedyny katalizator, który prowadzi do zmian w obrębie zębów.
UMÓW SIĘ NA LECZENIE PRÓCHICY!
683 202 668
Jak przebiega leczenie próchnicy?
Chyba każdy z nas wie jak wygląda próchnica. Oczywiście są jej różne stadia. Ze względu na niezbyt częste wizyty w gabinetach stomatologicznych można przegapić pierwsze jej syndromy. Pacjenci zazwyczaj zgłaszają się wtedy, gdy mają już potocznie mówiąc „dziurę w zębie”, lub co gorsza, gdy owa dziura zaczyna boleć.
Wtedy możemy mówić o próchnicy zaawansowanej. W naszym gabinecie leczymy zarówno próchnicę początkową jak i tą zaawansowaną. Podczas leczenia dokładamy wszelkich starań, aby Pacjent nie odczuwał bólu a także, by czuł się komfortowo. Metody jakie są u nas stosowane są powszechnie znane a rezultat ich stosowania pozwala przywracać uśmiech naszym Pacjentom!
REMINERALIZACJA
zabieg ten jest stosowany, gdy próchnica jest w początkowym stadium i na zębach widoczne są jasne lub ciemne plamki. Metoda ta nie wymaga borowania. Na zmienione chorobowo miejsce, po wcześniejszym jego oczyszczeniu nakłada się związek fluoru. Zabieg ten zazwyczaj wymaga powtórzenia.
PLOMBOWANIE
to jedna z najczęściej stosowanych metod usuwania próchnicy. Jest ona stosowana, nawet w przypadku najmniejszych dziurek. Stomatolog używa wiertła, dzięki któremu usuwa chorobowo zmienioną tkankę. Następnie miejsce to jest uzupełniane specjalnym materiałem, potocznie nazywanym plombą.
Zęby wypełniane są w naszym gabinecie kompozytem hybrydowym, który przeznaczony jest do wypełnień estetycznych. Ze względu na sporą różnorodność, jesteśmy w stanie prawie idealnie dobrać odcień wypełnienia do koloru zęba. Dzięki temu wypełnienia z kompozytu wyglądają dobrze i naturalnie na wszystkich zębach – nawet przednich. Materiał ten jest światłoutwardzalny i po nałożeniu go następuje naświetlanie lampą polimeryzacyjną.
Przyczyny powstawania próchnicy
Próchnica jest chorobą o podłożu bakteryjnym. Powodów jej występowanie jest wiele. Wszystkie są znane i dokładnie przebadane. Mimo to jest to jedna z najczęstszych chorób występujących w Polsce. Liczby mówią sama za siebie, prawie połowa dzieci i młodzieży miała lub ma próchnicę a wśród ludzi dorosłych odsetek ten przekracza 90%.
Pierwszym i najczęstszym winowajcą jej powstawania jest cukier. Szczególnie cukry proste dostarczane do organizmu pod postacią słodyczy stanowią największe zagrożenie. Groźne są też cukry złożone, jednak one nie mają tak negatywnego wpływu na zęby jak proste.
Jeśli jesteś osobą, która nie może powstrzymać się przed „małym co nieco” warto po każdym spożyciu cukrów umyć dokładnie zęby. Najkorzystniej jest oczywiście zadbać o przestrzeń międzyzębową, czyszcząc ją nitkami dentystycznymi oraz szczotkami międzyzębowymi. Kolejnymi przyczynami powstawania próchnicy są:
- Zła higiena jamy ustnej – myć zęby powinniśmy co najmniej dwa razy dziennie i nie krócej niż 3 minuty.
- Zbyt rzadkie wizyty w gabinecie stomatologicznym – tak naprawdę, by cieszyć się przez długie lata pięknym, zdrowym uśmiechem nie trzeba wiele. Dwie wizyty kontrolne w ciągu to podstawa prawidłowej profilaktyki.
- Długość jedzenia – wiele słyszy się o tym, że długie przeżuwania ma pozytywny wpływ na układ pokarmowy. Jednocześnie im dłużej przetrzymujemy pokarm w jamie ustnej, tym większe prawdopodobieństwo, że dostanie się on do przestrzeni międzyzębowych.
- Geny – zęby zaczynają kształtować się już w 4 tygodniu ciąży, ważne jest nie tylko to co dziecku przekazujemy w postaci genów, ale także i to jak wygląda odżywianie ciężarnej w tym czasie.