Prawidłowa higiena jamy ustnej to gwarancja sukcesu w trosce o zdrowy uśmiech, niezależnie od wieku. Warto zadbać o nią już od najmłodszych lat, by zminimalizować ryzyko nieprzyjemnych konsekwencji, w postaci próchnicy, stanów zapalnych dziąseł czy nieświeżego oddechu. Jak dbać o zdrowie jamy ustnej i dlaczego odpowiednia profilaktyka jest tak istotna?
Jak dbać o higienę jamy ustnej niemowlaka?
Higiena jamy ustnej niemowlaka to niezwykle istotne zagadnienie, rzutujące w znaczący sposób na zdrowy uśmiech w przyszłości. Co ważne, taką higienę należy rozpocząć, zanim jeszcze zobaczymy w buzi malucha pierwsze zęby. Po każdym karmieniu warto więc przetrzeć jamę ustną dziecka mokrą pieluszką tetrową lub bawełnianą chusteczką czy gazikiem. Zaniechanie takiego działania prowadzi nie tylko do rozwoju bakterii, ale również i do pojawienia się białego nalotu oraz widocznych zmian w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, w postaci chociażby aft czy pleśniawek.
W okresie ząbkowania przydają się z kolei gryzaki, również te, które można schłodzić w lodówce. Taki swoisty kompres może złagodzić odczuwane przez dziecko dolegliwości, w postaci bólu i swędzenia dziąseł.
Pojawienie się pierwszego zęba nakłada na rodziców obowiązek, by zadbać o higienę jamy ustnej malucha w szczególny sposób. W tym momencie niezbędny będzie zakup pierwszej szczoteczki. Taką szczoteczkę należy dostosować do wieku dziecka. Jej włókna powinny być miękkie i gęste, co umożliwia dokładne szczotkowanie zębów, ale chroni delikatne dziąsła malucha. Co ważne, zęby należy szczotkować nie tylko rano i wieczorem, ale również po każdym posiłku, by prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, co przełoży się na zdrowe zęby stałe i piękny uśmiech w przyszłości.
Prawidłowa higiena jamy ustnej – najważniejsze zasady
Odpowiednia higiena jamy ustnej jest niezbędna, by na powierzchni zębów nie gromadziły się osad i płytka nazębna, skutkujące m.in. pojawieniem się próchnicy, a często również wielu innych, znacznie bardziej skomplikowanych problemów. Jak dbać o zdrowe uzębienie i dziąsła? Poznaj zasady, dzięki którym podniesiesz jakość codziennej higieny na znacznie wyższy poziom.
1. Jak długo szczotkować zęby?
Aby szczotkowanie zębów przyniosło oczekiwane rezultaty, należy robić to odpowiednio długo. Uznaje się, że mycie zębów i jamy ustnej nie powinno trwać krócej, niż 2 minuty. Niestety, praktyka wygląda zupełnie inaczej, gdyż wiele osób nie przestrzega tej podstawowej zasady. Skutkiem tego przestrzenie międzyzębowe wypełnione są zalegającym pokarmem, a wzdłuż linii dziąseł gromadzi się niebezpieczny kamień nazębny. Warto pamiętać jednocześnie, że regularnie czyszczone powinny być nie tylko zęby, ale również inne obszary jamy ustnej, w tym także język, do czego można wykorzystać specjalistyczną skrobaczkę.
2. Kiedy mycie zębów przestaje mieć sens?
Zdrowie jamy ustnej odgrywa niezwykle istotną rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu. Aby o nie zadbać, warto wiedzieć jednak o błędach, które sprawiają, że szczotkowanie zębów przestaje mieć sens. Przede wszystkim nie należy tego robić bezpośrednio po posiłku. Takie działanie może przynieść bowiem więcej szkody, niż pożytku, przyczyniając się chociażby do erozji szkliwa. Tuż po posiłku zęby stają się bowiem podatne na działanie kwasów. Wpływa na to przede wszystkim spadek pH. To właśnie dlatego mycie jamy ustnej zaleca się dopiero po 30 minutach od posiłku. Tuż po zakończeniu mycia, nie należy również pić wody czy innych napojów, które mogą przyczynić się do spłukania z powierzchni zębów pasty, zawierającej fluor, którego rolą jest wzmacnianie szkliwa.
3. Szczoteczka do zębów – co warto o niej wiedzieć?
Wybór właściwej szczoteczki to podstawa sukcesu, jeśli chodzi o codzienną higienę jamy ustnej, zarówno dzieci jak i osób dorosłych. W pierwszym przypadku powinny to być stosunkowo niewielkie szczoteczki z miękkim włosiem. Wśród dorosłych coraz większą popularnością cieszą się również szczoteczki elektryczne i soniczne, które należy ułożyć pod kątem 45° do dziąseł. Poważnym błędem jest również chowanie szczoteczki do etui. W ten sposób tworzy się doskonałe środowisko do rozwoju bakterii i mikroorganizmów. Warto również pamiętać o wymianie szczoteczki co 2-3 miesiące, zwłaszcza jeśli jej włosie uległo deformacji, co nie sprzyja prawidłowej higienie jamy ustnej.
Czy pasta do zębów wystarczy, czyli jak kompleksowo dbać o zęby?
Jednym z najczęstszych błędów, powielanych przez nieświadomych pacjentów gabinetów stomatologicznych, jest wykorzystywanie wyłącznie szczoteczki do mycia zębów i dziąseł. Takie działanie rzutować może na stan jamy ustnej, niosąc ze sobą nieprzyjemne konsekwencje. Szczoteczka manualna, choć niezbędna dla zachowania prawidłowego poziomu higieny, nie jest w stanie dokładnie wyczyścić przestrzeni międzyzębowych, a to właśnie tam gromadzi się osad i bakterie, które powodują choroby dziąseł i rozwój próchnicy.
Prawidłowa higiena jamy ustnej powinna więc sprowadzać się do użycia nitki dentystycznej lub irygatora. Pomagają one w usunięciu płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych. Resztki pokarmowe należy usuwać nicią dentystyczną przynajmniej raz dziennie, dzięki czemu możemy uniknąć próchnicy zębów. Pomogą w tym również płyny do płukania jamy ustnej, o które warto wzbogacić codzienną higienę.
Regularne wizyty u dentysty – najlepsza profilaktyka dla zdrowych zębów
Właściwa higiena jamy ustnej jest niezwykle istotna, by uniknąć chorób przyzębia, próchnicy i innych problemów. Niemniej ważne będą również regularne wizyty profilaktyczne u lekarza dentysty. W trakcie takich konsultacji, stomatolog oceni stan zdrowia jamy ustnej oraz zauważy pojawiające się problemy na wczesnym etapie ich rozwoju. Szybka reakcja pozwoli z kolei wyeliminować je, zanim poczynią bolesne szkody, których powstanie może być sporym obciążeniem dla zdrowia, ale również i portfela.
W trakcie takiej wizyty lekarz może również przeprowadzić zabiegi higienizacji. Pod tą nazwą kryje się profesjonalne czyszczenie zębów z nalotu i osadów, a także z kamienia nazębnego. W tym procesie z zębów usuwane są również przebarwienia, co pozwala odzyskać piękny uśmiech. Taka ingerencja stomatologa będzie nie tylko szybka, ale również i bezbolesna, a sam lekarz może podpowiedzieć także, jak należy szczotkować i nitkować zęby i jakiej szczoteczki używać, by osiągnąć pożądane rezultaty.
Najnowsze komentarze