Leczenie kanałowe zęba to złożony zabieg, sprowadzający się do usunięcia miazgi zęba z kanałów, ich zdezynfekowania i ponownego wypełnienia, połączonego z zabezpieczeniem korony zęba. Wbrew pozorom, to jedna z najczęstszych ingerencji, przeprowadzanych w gabinetach stomatologicznych w naszym kraju. Ile trwa leczenie kanałowe, jak przebiega i kiedy zachodzi konieczność podjęcia takiego działania?
Czym jest leczenie kanałowe i co musisz o nim wiedzieć?
Leczenie kanałowe, określane również jako leczenie endodontyczne, sprowadza się do usunięcia miazgi zębowej, obumarłej w wyniku przedłużającego się stanu zapalnego. W dalszym procesie wnętrze kanałów zostaje zdezynfekowane i wypełnione stosownymi materiałami, a korona zęba zabezpieczona w odpowiedni sposób. Cały zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, łagodzącym dolegliwości bólowe, które mogą pojawić się w trakcie ingerencji stomatologa. Stan zapalny miazgi spowodowany jest na ogół zaawansowaną próchnicą, choć wśród jego przyczyn wymieniane są również uszkodzenia zęba o podłożu mechanicznym.
Co ważne, jeśli chodzi o leczenie kanałowe etapy całego procesu należy rozłożyć na kilka wizyt. Z pewnością nie da się wyleczyć kanałowo zęba w trakcie jednej wizyty. Prawidłowo wykonane leczenie kanałowe na ogół wiąże się również z wysokimi kosztami, choć – jak wiadomo – to, ile kosztuje leczenie kanałowe, zależne jest w znacznej mierze od wybranego gabinetu.
Zanim leczenie kanałowe zęba stanie się koniecznością, czyli co powoduje choroby miazgi?
Najczęstszą przyczyną leczenia kanałowego zębów jest próchnica. Warto podkreślić jednak, że w początkowym stadium nie powoduje ona dolegliwości bólowych, a osoby nią dotknięte bardzo często nie zdają sobie sprawy z problemu, narastającego z każdym dniem w ich jamie ustnej. Nieleczona próchnica pogłębia się wraz z upływem czasu, a gdy bakterie dotrą w końcu do miazgi zęba, powodując jej stan zapalny, pojawia się objaw w postaci niezwykle silnego bólu, mającego często pulsujący charakter. W takiej sytuacji ząb wymaga leczenia kanałowego.
Jednak ząb do leczenia kanałowego mogą również zakwalifikować różnego rodzaju urazy mechaniczne, a nawet leczenie ortodontyczne, jeśli nie zostanie ono przeprowadzone w odpowiedni sposób.
Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?
Jeśli w naszej jamie ustnej pojawi się zaawansowana próchnica leczenie kanałowe bardzo często staje się jedynym sposobem, który może uchronić nas przed wyrwaniem zęba. Zanim jednak ono nastąpi, konieczne staje się wykonanie zdjęcia RTG, na podstawie którego oceniany jest stan zęba i postęp próchnicy, jaki już się dokonał. Analizując zdjęcie RTG, stomatolog może również sprawdzić ilość kanałów w zębach, ich stan i przebieg.
Współczesna stomatologia wyróżnia kilka sytuacji, których wystąpienie kwalifikuje zęba do leczenia kanałowego. Będą to przede wszystkim zapalenie i martwica miazgi we wnętrzu zęba oraz nieprawidłowe wypełnienia kanałów w trakcie poprzedniego leczenia – w takiej sytuacji konieczne będzie ponowne leczenie.
Pacjent zostanie zakwalifikowany do leczenia kanałowego, gdy obraz RTG nie wykaże niepokojących zmian okołowierzchołkowych, a jego zęby będą stabilnie tkwiły w kości. Efektywne leczenie kanałowe najczęściej nie jest możliwe, gdy zęby i korzenie są już bardzo zniszczone przez próchnicę lub gdy ich kanały są bardzo wąskie i zrośnięte. Z reguły leczenie ósemki kanałowo również nie jest praktykowane, a ingerencja stomatologa polega na usunięciu bolącego zęba.
Jak wygląda leczenie kanałowe krok po kroku?
Leczenie kanałowe pozwala na zachowanie zęba w jamie ustnej. Nie da się go jednak wykonać w trakcie dwóch wizyt, a sam proces rozkładany jest na ogół na kilka spotkań. Niezwykle istotne będzie też zapoznanie się pacjenta z ewentualnymi powikłaniami oraz wyrażenie przez niego pisemnej zgody na leczenie kanałowe.
Samo leczenie kanałowe polega na otwarciu komory zęba i usunięciu martwej lub żywej miazgi przy pomocy specjalistycznych narzędzi. W pierwszym przypadku nie jest konieczne stosowanie znieczulenia. Jeśli jednak pacjentowi towarzyszy silny ból, możliwe staje się zastosowanie znieczulenia miejscowego.
W trakcie leczenia niedrożny kanał zęba zostaje udrożniony na całej jego długości. Jest to działanie, wymagające od stomatologa niezwykłej precyzji. Jeśli bowiem w kanale pozostanie tkanka zmieniona zapalnie, może ona doprowadzić do ponownego rozwoju stanu zapalnego, rzutując na konieczność podjęcia ponownego leczenia kanałowego. Skutkiem oczyszczania jest z kolei poszerzenie kanałów zębowych (ręczne lub maszynowe) oraz pozbawienie ich unerwienia. W tym czasie kanały są również czyszczone przy pomocy środków płuczących, a sam stomatolog posługuje się endometrem, pokazującym głębokość, na jakiej przebiega leczenie.
Do oczyszczonych i poszerzonych kanałów, zakłada się stosowne leki, przykrywając całość samoutwardzającym opatrunkiem. Zakończenie leczenia sprowadza się natomiast do wypełnienia kanałów specjalnym preparatem oraz do wypełnienia zęba, połączonego często z koniecznością odbudowy zniszczonych przez próchnicę lub urazy ścian.
Niekiedy w leczeniu kanałowym stosowana jest również nowoczesna endodoncja, obejmująca leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem. Takie leczenie kanałowe pod mikroskopem znacząco zwiększa precyzję działań (mikroskop zapewnia 25-krotne powiększenie), dając gwarancję szczelności wypełnień i chroniąc tym samym pacjenta przed wystąpieniem komplikacji.
Konieczność leczenia kanałowego a zagrożenie efektami ubocznymi
Ząb po leczeniu kanałowym jest nie tylko martwy, ale również bardziej podatny na złamania. Zwiększone ryzyko powikłań pojawia się również w przypadku kanałów korzeniowych o bardziej skomplikowanej budowie. Co więcej, siny ząb po leczeniu kanałowym to standard, który należy zaakceptować. Nic dziwnego, że wielu pacjentów zastanawia się więc czy uratowanie zęba poprzez leczenie kanałowe jest dobrym rozwiązaniem.
Leczyć kanałowo czy wyrwać? Na to pytanie niezwykle często muszą odpowiadać stomatolodzy. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że usunięcie zęba nie rozwiąże problemu, gdyż z reguły będzie wymagało dodatkowych zabiegów, jak wstawienie implantu, by uniknąć przesuwania się zębów oraz biernego wyrzynania się przeciwległego zęba. Własny ząb jest zawsze lepszym rozwiązaniem, niż implant, a zęby leczone kanałowo mogą posłużyć nam nawet kilkadziesiąt lat.
Aby uchronić ząb przed negatywnymi skutkami leczenia kanałowego, warto wybrać usługi na najwyższym poziomie. Takie świadczy np. dentysta Zielona Góra, z którego oferty warto skorzystać, gdy zachodzi konieczność leczenia kanałowego. Należy podkreślić bowiem, że brak staranności w diagnozie i precyzji w leczeniu, może doprowadzić do wielu przykrych w skutkach konsekwencji. Źle wyleczony ząb kanałowo objawy daje różnorodne – od przewlekłego zapalenia kanału, powstającego wskutek niedociągnięć w jego oczyszczaniu, przez przewlekłe zapalenie okołowierzchołkowe, aż po zapalenie rozrzedzające kości sąsiadującej. To właśnie dlatego warto powierzyć swoje zdrowie w ręce profesjonalisty, którego wiedzy, umiejętnościom i doświadczeniu można zaufać.
Najnowsze komentarze