Zdrowy, piękny uśmiech w dzisiejszych czasach jest bardzo ważny. Nie tylko jest pomocny w kontaktach towarzyskich, ale tak naprawdę liczy się w wielu aspektach życia. Praktycznie każde wie, że podstawą zdrowych zębów, jest odpowiednie dbanie o nie. Pytając się osób dorosłych większość z nich stwierdzi, że wie jak to robić, ale czy na pewno? Postaramy się przybliżyć Wam kilka prostych zasad, jak prawidłowo dbać o zęby!

 

Liczy się systematyczność!

Regularne mycie zębów to podstawa dbania o nie. Powinno się je myć dwa razy dziennie. Raz rano, drugi raz wieczorem przed pójściem spać. Dzięki temu będziemy mogli usunąć nagromadzoną płytkę bakteryjną. Nie tylko częstotliwość jest ważna, ale też długość mycia. Dwie minuty są czasem optymalnym na wykonanie dobrze tej czynności.

Chociaż idealnie byłoby, gdyby zęby były myte przez trzy minuty. Istotną rolę odgrywa także sama szczoteczka. Na rynku dostępnych jest wiele modeli. Ogólnie możemy podzielić je na dwa typu: szczoteczki manualne i elektryczne.

Jest wielu zwolenników zarówno pierwszego jak i drugiego typu. Z całą pewnością jednak szczoteczką elektryczną jesteśmy w stanie w krótszym czasie prawidłowo wyczyścić zęby. Ruchy okrężne głowicy są po prostu szybsze. Robiąc tak szczoteczką klasyczną – nie osiągniemy takiego rezultatu.

profilaktyka czyszczenie zębów u dzieci

Podczas czyszczenia zębów liczy się każdy ruch szczoteczką!

Oczywiście jest to prawda. Przez lata zmieniały się techniki dotyczące prawidłowego czyszczenia zębów. Dziś wiemy dokładnie jak to zrobić. Przede wszystkim nie powinniśmy wykonywać szczoteczką tylko ruchów pionowych.

Powinny być one łączone z wymiataniem oraz ruchami okrężnymi. Istotna jest też kolejność mycia zębów. Większość osób rozpoczyna mycie od zębów przednich. Prawidłowa kolejność jest inna. Zaczynać powinniśmy od zębów tylnych, powoli przechodząc do przednich.

Szczoteczka twarda czy miękka?

Niektóre osoby ze względu na to, że cierpią na nadwrażliwość zębów lub inne dolegliwości wybierają szczoteczki miękkie. Nie są one jednak w stanie dokładnie wyczyścić zębów. Najkorzystniej jest wybrać opcję pośrednią, czyli midium.

Natomiast szczoteczka twarda może mieć przy długotrwałym stosowaniu negatywny wpływ np. na szkliwo.  Należy pamiętać o regularnej wymianie szczoteczki. Niedopuszczalne jest używanie tej samej przez długi czas. Po trzech miesiącach należy wymienić głowice, czy w przypadku szczoteczki manualnej – zakupić nową.